Kamu Bankalarının Taşıt Kredisi Kampanyası

Üç kamu bankası otomotivde yerli üretime özel taşıt kredisi paketleri hazırladı. Ekim ayından itibaren uygulanmaya başlayacak olan kampanya yıl sonuna kadar geçerli olacak.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, 3 kamu bankası yerli üretimi desteklemek amacıyla Türkiye’de üretim yapan otomotiv markaları ile iş birliği gerçekleştirdi. İş birliği kapsamında Otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Paketleri hazırlandı. Böylece firmalarla yapılan anlaşmalar ile Türkiye’de üretilen binek ve ticari taşıtların alımında uygulanan kredi faizleri düşürüldü.

Hazırlanan otomobil kredi paketleri doğrultusunda, fiyatı 50 bin TL ila 120 bin TL arasında bulunan sıfır kilometre binek araçlarda 18-36 ay vade için aylık faiz oranı yüzde 0,49-0,69 bandında uygulanacak.

Fiyatı 72 bin TL ila 120 bin TL arasında değişen sıfır kilometre ticari araçlarda ise 30-60 ay vadeli kredi; aylık yüzde 0,49-0,69 faiz oranı ile kullanılabilecek.

Taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmakla birlikte kampanyanın otomotiv sektörüne de önemli bir hareketlilik getirmesi hedefleniyor. Kampanya, 1 Ekim-31 Aralık 2019 döneminde geçerli olacak.

Yeni Kampanya Örnek Hesaplama:
30 ay vade ile alınan 120 bin lira taşıt kredisinde toplam avantaj 23.285 TL. Aylık ödemeler 777 TL düşüyor.
Mevcut kredi faizi olan yüzde 1.43 ile 30 ay vadeyle 120 bin lira çekildiğinde aylık ödeme 5151 TL… toplam ödeme 154.531 TL
Yüzde 0.49 ile aynı vadede aynı tutar kredi alınırsa aylık ödeme 4374 TL. Toplam ödeme 131.246 TL.

Bu örnekte 120 bin lira kredi alan bir tüketici 30 ayda toplamda 23 bin 285 bin lira az ödemiş olacak. Bu da aylık taksitlere 766 liralık avantaj olarak yansıyacak.

Kamu bankalarının Ekim başından 2019 yılı sonuna kadar uygulamayı planladığı düşük kredi faizi oranları otomotiv sektörünü hareketlendirecek. Yılsonu satış tahminleri 400 binlerden 450 binlere yükseldi.

OYDER (Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu 2018 Haziran ayından bu yana satışların sürekli gerilemesinin ana nedenleri arasında yüksek faiz oranlarının olduğuna dikkat çekti. Şahsuvaroğlu şunları söyledi: “1,5 yıldır süregelen yüksek faiz dönemin sonunda aylık taşıt kredisi faizleri yüzde 3.1 seviyelerinden yüzde 1.5 seviyelerine kadar gerilemişti. Bu bile tüketicilerin araç alımına vesile olmaya başlamıştı ancak uzun yıllardır bu ticareti gerçekleştiren şirketler olarak şunu biliyorduk ki yüzde 1’in altındaki kredi oranları talebi hareketlendirecek sınır. Geçtiğimiz hafta otomotiv dernekleri bir araya gelerek Bankalar Birliği Başkanımız ile yaptığımız görüşmede tüketicilerin beklediği oranları ve kredi taleplerinin bankalarımız tarafından onaylanması ile ilgili düşüncelerimizi paylaştık. Bugün geldiğimiz noktada öncelikle devlet bankalarımız öncülüğünde başlayan düşük faizli taşıt kredisi kampanyalarını özel bankalarımızın da tüm markalarımız ile beraber takip edeceğini düşünüyoruz.”

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş düşük faiz kararının ülkemize ihracat, üretim ve istihdam açısından en yüksek katma değeri yaratan otomotiv sektörüne verilen önemli bir destek olduğunu belirtti.

Çağdaş, “Merkez Bankası’nın faiz indirim adımını takiben açıklanan bu paket, iç pazarı canlandıracak ve finansmana erişim kolaylığı sağlayacak. Faiz oranlarının düşmesinin çok önemli olduğunu her platformda dile getirdik çünkü Türkiye’de satılan her 100 otomobilin asgari 60’ı kredi ile satılıyor. Bu yüzden kredi faizlerinin tüketicinin finanse edebileceği aylık ödeme seviyesine gelmesi çok memnuniyet verici bir gelişme. Bu gelişmenin 2019 yılı toplam pazarının 450 bin seviyesine taşıma olasılığı yüksek “dedi. Otokoç Yönetim Kurulu Üyesi Görgün Özdemir kararın satışları hareketlendireceğini ancak uygulama prensiplerinin süratle hayata geçmesi gerektiğini  vurguladı. Uygulamının ekim başında başlamasının eylül ayının son günlerindeki satışları olumsuz etkileyeceğini söyleyen Özdemir, “Türkiye’de yaklaşık bin kadar yetkili satıcı var. Hepsi sadece yerli araç satmıyor. Geri kalanlara da destek verilebilirse çok daha yararlı olacak” diye konuştu.

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt da 1 Ekim 2019 tarihinde başlayıp 31 Aralık 2019’a kadar devam edecek faiz indiriminin otomotiv sektörünü son çeyrekte hareketlendireceğini bildirdi. Bozkurt şunları söyledi: “Hatta bayilerimizden aldığımız bilgilere göre bu kampanyanın olumlu ektilerini şimdiden görmeye başladık. Markalar farklı modellerine göre farklı oranlarda bu kampanyaya dahil olacaktır. Toyota olarak farklı modellerimiz için yaptığımız çok cazip kampanyalar ile biz de bu kampanyada yer alacağız. Bu konuda geniş kapsamlı ve müşterilerimizin yararına olacak şekilde hazırlanıyoruz. Toyota olarak “0” finansman oranını biz şimdiden devreye aldık. Bazı modellerimizde devreye aldığımız “0” finansman oranı ile birlikte kamu bankalarının sunduğu yüzde 0,69 cazip finansman oranına denk bir oranı biz de yarından itibaren müşterilerimize sunmaya başlıyoruz. Ayrıca ekim ayında fiyatlarımıza zam yapmayacağız.”

Kamu bankalarının taşıt kredisi kampanyasında anlaşmalı otomotiv firmaları

Binek araçlarda; Fiat, Honda, Hyundai, Renault Mais, Toyota
Ticari araçlarda: Fiat, Ford, Isuzu, Karsan, Temsa, Otokar, BMC, Mercedes

Kaynak: otomobilkampanyalar.com